„Ti i ja zajedno! 2“ - Projekt unapređenja usluga za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja
Korisnik projekta:
Dječji vrtić „Naša radost“ PregradaProjektni partner:
Grad PregradaUKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: 828 345,62 kn (109.940,36 EUR)
BESPOVRATNA SREDSTVA: 828 345,62 kn (109.940,36 EUR)
RAZDOBLJE PROVEDBE: siječanj 2022. – rujan 2023. godine
Projekt se provodio u sklopu Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2014 – 2020“, Unapređenje usluga za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja,
broj poziva: UP.02.2.2.16
Radno vrijeme vrtića prilagođeno je potrebama roditelja, tj. traje od 5,30 do 20,00 sati tijekom cijele pedagoške godine. Redovno radno vrijeme vrtića je od 5:30 do 16:00 sati, dok je poslijepodnevni program produljenog rada vrtića od 16:00 do 20:00 sati.
Svako dijete zahtjeva poseban pristup, svako je različito i svakom se treba osobno posvetiti. Vrtić je živi organizam stoga je naša misija što bolje i što više educirati ljude koji rade s djecom. Upravo zbog toga radimo na dodatnoj edukaciji i usavršavanju odgojitelja kako bi jačali svoje kompetencije te mogli provoditi kraće programe i time unaprijediti odgojno obrazovni rad s djecom.
U sklopu projekta odgojitelji su završili osposobljavanje za rad s potencijalno darovitom djecom u Centru Bistrić u Zagrebu. Edukaciju je završilo petero odgojiteljica te smo nabavili didaktiku i opremu za provođenje tog programa. Time je verificiran Kraći program za rad s potencijalno darovitom djecom „Mali genijalci“ od strane Ministarstva odgoja i obrazovanja na temelju pozitivnog stručnog mišljenja Agencije za odgoj i obrazovanje.
Naš Kraći glazbeni program nadopunjen je elementima folklora te smo verificirali Kraći glazbeno-folklorni program i educirali odgojitelje. Cilj programa je potaknuti djecu na korištenje pokreta, govora tijela i estetskog izražavanja kao jednog od sredstava komunikacije. Kao načini izražavanja koriste se ples, pokret tijela, gluma i scenski pokret, čime se zadovoljava prirodna potreba za kretanjem, dok se istovremeno izravno utječe na cjelokupan razvoj motorike. Uz navedeno, ovim se programom kod djece potiče osjećaj za ritam, maštovitost i kreativnost, a ujedno se kod njih razvija i osjećaj pripadnosti vlastitoj kulturi i tradiciji, čime se posredno promiče i štiti kulturna baština i tradicija našeg kraja.
Odgojitelji i stručna suradnica također su završili edukaciju za provođenje predškolskog CAP programa. To je program primarne prevencije zlostavljanja djece namijenjen djeci predškolske dobi u vrtićkoj predškolskoj skupini. Cilj je programa smanjiti ranjivost djece i njihovu izloženost različitim oblicima zlostavljanja pružanjem kvalitetnih informacija, poučavanjem učinkovitim prevencijskim strategijama te osnaživanjem odraslih da im pruže kvalitetnu podršku. Radionice CAP programa provode posebno educirane osobe – CAP pomagači, a polazišna točka je pravo djece da budu sigurna, jaka i slobodna. CAP pomagači radionice će, u nadolazećoj pedagoškoj godini, provoditi sa zaposlenicima, djecom i roditeljima, i to prema naputcima Udruge roditelja “Korak po korak”, kao provoditelja osposobljavanja. Tim povodom postavljen je i video nadzor vrtića.
Uz spomenute edukacije, odgojitelji su osposobljeni za rad u kraćim programima: glazbeni, engleski i opći program s pojačanim digitalnim kompetencijama. Pružamo mogućnost uključivanja djece u programe za koje postoji interes. Tijekom pedagoške godine 2022./2023. programi su za roditelje bili besplatni s mogućnošću upisa djece koja nisu bila polaznici redovnog programa vrtića.
Jedna odgojiteljica završila je 10 modula dramsko-scenskog izričaja Stručno-razvojnog centra DV Milana Sachsa te je vrtićki tim odgojitelja, uz zdravstvenog voditelja, osnovao svoju dramsku skupinu, koja osmišljava i izvodi razne prigodne predstave prilagođene različitoj dobi djece. Predstave su besplatne, dio su našeg Godišnjeg plana i programa rada te su izuzetno pozitivno prihvaćene od strane djece.
Tijekom protekle pedagoške godine odigrane su tri predstave – povodom manifestacije „Branje grojzdja” predstava „Rudek i tajanstveni grozd”, uoči blagdana Sv. Nikole predstava „Kamo je nestao Krampus?” te uoči Božića predstava „Kako je Grinch ukrao Božić”.
Ovim projektom realizirali smo neke naše ciljeve u podizanju kvalitete odgojno-obrazovnog rada te pružanju bolje usluge našim korisnicima, osigurali rad odgojitelja u poslijepodnevnog programa produljenog rada vrtića, zapošljavanje psihologinje i kuharice na nepuno radno vrijeme te administrativne radnice-asistentice projekta na puno radno vrijeme.